fazy uzależnienia od hazardu Dostępność gier hazardowych sprawia, że w ostatnich latach mocno zyskują na popularności. To sprawia, że wiele osób po nie sięga. Dużo osób gra rozrywkowo, jednak gdy ta rozrywka zaczyna przeradzać się w coraz częstszą grę, trzeba liczyć się z tym, że może przerodzić się w uzależnienie. Oczywiście jak przy innych uzależnieniach, również tutaj musimy mówić o pewnym procesie, który dostarcza przyjemności, a poszczególne zmiany uzależniania rozwijają się. Można tutaj wymienić kilka faz.

Faza zwycięstw

Na początku jest fantazjowanie o dużych zwycięstwach, gra się czasami, liczy się na szybkie pieniądze. Wtedy takie myślenie nie budzi u gracza obaw, wydaje się być czymś normalnym. Kwoty przeznaczone na hazard gracz traktuje jako sposób na zabawę. Gdy pojawi się większa wygrana zaczyna się liczyć na to, że przy większych stawkach, a wygrana będzie wyższa. Powoli zaczynają oszukiwać siebie i bliskich licząc na dodatkowe źródło dochodów. Tak też tłumaczy swoim bliskim chęć dalszego grania opowiadając o wysokich wygranych.

Faza strat

Zaczynamy stawiać coraz większe kwoty wierząc, że wtedy wzrośnie znacząco nasza wygrana. U gracza pojawiają się coraz większe i bolesne straty. Szuka się pieniędzy z nowych źródeł, pojawiają się nielegalne zachowania. Pojawiają się długi i wiara w wielką wygraną, która wszystko rozwiąże. Można mówić o problemach w rodzinie, gracz coraz częściej koncentruje się na systemach gry, szuka sposobów na dużą wygraną. Straty zaczynają dotyczyć wielu sfer życia. Wpływają na codzienne funkcjonowanie takiego gracza.

uzależnienie od gier hazardowych Faza desperacji

Pojawiają się pierwsze sygnały bardzo wielu negatywnych konsekwencji jakie wiążą się z hazardem. Izolacja od rodziny, utrata pracy, znajomych, przyjaciół. Problemy z wierzycielami, szukanie nielegalnych źródeł dochodu, by spłacić długi. Zaczynają się problemy z psychiką, wyczerpanie, wyrzuty sumienia i myśli samobójcze. Desperackie próby spłaty długów zaczynają nieść problemy dla całej rodziny. Bliscy szukają sposobów na rozwiązanie tego problemu i często decydują się na spłatę długów. To jednak często prowadzi do dalszej destrukcji w rodzinie.

Faza utraty nadzei

Gracz przestaje już wierzyć w siebie i możliwość wyjścia z problemów, do których doprowadziła nałogowa gra hazardowa. Pojawiają się pierwsze próby samobójcze oraz inne nałogi przede wszystkim alkohol i leki psychotropowe. W takiej sytuacji można pójść dwoma drogami: albo wejście na drogę przestępczą i dalsze problemy, pogłębienie się destrukcji człowieka i często śmierć lub też zwrócenie się o pomoc do specjalistów i próba powrotu do normalnego życia przez mozolną pracę nad sobą. Dla wielu jednak zwrócenie się o pomoc jest szczególnie trudne i tutaj bardzo ważne będzie wsparcie innych bliskich osób.