fakty i mity na temat hazardu Mit: Hazard to zabawa i nie ma mowy o uzależnieniu takim jak w przypadku alkoholu czy narkotyków

Prawda: Konsekwencje gry hazardowej są podobne jak w przypadku innych uzależnień. Hazard zmienia nastrój i wprowadza patologiczne zmiany w życiu osoby, która ciągle gra. Dla niej życie bez hazardu staje się bezsensowne.

Mit: Wygrana jest blisko, jeśli grasz to wygrana jest blisko Ciebie.

Prawda: Hazard to loteria, a matematyka dowodzi, że szanse na wygraną są bardzo małe. W przypadku najbardziej popularnego lotto wygrana jest raz na 14 milionów kuponów. Hazardziści jednak bardzo rzadko zwracają uwagę na prawdziwe matematyczne dane.

Mit: Po przegranych warto grać dalej, wygrana na pewno nadejdzie

Prawda: Gracz nie przestaje grać nawet, gdy przegrywa. Zazwyczaj myśli o tym, by się odegrać a to bezpośrednio prowadzi do uzależnienia. Wielu wierzy w magiczną siłę, która prędzej czy później pozwoli im wygrać. Często myślą, że im więcej postawią tym więcej wygrają.

Mit: System gry szansą na wygraną

Prawda: O wyniku gry zawsze decyduje przypadek. Dlatego obmyślanie magicznych systemów nie jest w stanie tego zmienić. O wygranej zawsze zdecyduje losowość. Hazardziści w zdarzeniach losowych często szukają prawidłowości, jednak takich po prostu nie ma. Obstawienie ciągle tego samego ciągu liczb również nie gwarantuje wygranej prędzej czy później.

Mit: Szczęście ma znaczenie przy grach hazardowych

Prawda: Szczęście nie ma znaczenia, nawet jeśli kiedyś udało się wygrać nie można liczyć na to, że szczęście do nas wróci. Hazardziści do wypełniania kuponów niekiedy angażują dzieci licząc, że to da im więcej szczęścia.

Mit: Hazard przynosi tylko problem finansowy

czym jets hazardPrawda: Hazard przynosi problemy na wielu płaszczyznach i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o pieniądze. Poza stratami finansowymi hazardzista odczuwa dużo więcej problemów. Również na gruncie życia rodzinnego zaczynają pojawiać się kłopoty. W rodzinie będzie dochodzić do konfliktów, które bezpośrednio wpływać będą również na dzieci, które odczuwać będą strach. Dalej prowadzić to będzie do problemów zawodowych a niekiedy również do problemów z prawem, gdy hazardzista zacznie szukać dodatkowych źródeł pieniędzy na grę i dojdzie do przestępstw. Hazardzista prędzej czy później zacznie tracić zaufanie swoich znajomych, a to w dalszej perspektywie będzie prowadzić do większych problemów.

Mit: Lotek, bukmacher, zdrapki to tylko rozrywka. Prawdziwy hazard to tylko gry w kasynach.

Prawda: Dla wielu osób zakłady bukmacherskie to rozrywka i większość ludzi uważa, że nie ma tutaj znaczenia losowość, gdyż wynik będzie zależał od innych czynników. Na podstawie wiedzy, którą się ma gracz oczekuje, że będzie w stanie dobrze ocenić wynik zdarzenia, które chce obstawić. Dla wielu hazardzistów najważniejsze jest szukanie statystyk, danych o zawodnikach a prędzej czy później nie interesuje ich już samo wydarzenie sportowe, lecz liczy się tylko wynik i pojawia się obsesyjne ich śledzenie. W przypadku gier SMS czy zdrapek traktuje się je jako zabawę, jednak dostępne są one tylko dla pełnoletnich. Najwięcej ofiar ma jednak gra na automatach, które wciągają niezmiernie i pochłaniają ogromne kwoty. W przypadku osób młodych ich ogólna dostępność oraz łatwość i szybkość grania sprawia, że niosą one bardzo duże ryzyko uzależnienia o ogromnych konsekwencjach.

Mit: Hazard pozwoli zdobyć pieniądze, gramy tylko dla fortuny

Prawda: Dla większości osób granie to nie sposób na pieniądze, lecz próba oderwania się od przykrej rzeczywistości, która otacza nas na każdym kroku i sprawia, że nie czujemy się dobrze. Przez hazard coraz częściej chcemy oderwać się od rutyny. Gra ma dodać energii i dać zabawę. Wygraną chcemy budzić u innych podziw i zainteresowanie naszą osobą. Tak budujemy również swoją samoocenę. U wielu graczy właśnie hazard staje się sposobem na kontakty z innymi ludźmi.

Mit: Hazard uzależni tylko dorosłych

Prawda: Niezależnie od wieku hazard uzależnia wszystkich, którzy się w niego wciągną. Tutaj przede wszystkim młodzi ludzie są narażeni, automaty, bukmacher to wielkie zagrożenia. Pierwsza gra jako rozrywka ze znajomymi często przeradza się w duże uzależnienie. Zaczynają szukać pieniędzy na grę, często sprzedając swoje dobra lub kradnąc pieniądze bliskich.